Przygotowanie odpowiedniego wystroju wnętrza, który okaże się zarazem atrakcyjny wizualnie i w pełni funkcjonalny oraz dostosowany do potrzeb przyszłych użytkowników wymaga wykorzystania właściwych materiałów. Szczególnie ważne staną się zastosowane sposoby wykończenia ścian i podłóg, które powinny cechować się dobrym poziomem ochrony przed czynnikami zewnętrznymi – głównie zabrudzeniami i ścieraniem się powierzchni – a także być łatwe w codziennym czyszczeniu i pielęgnacji. Duże znaczenie ma również możliwość dopasowania kolorystyki oraz faktury do lubianej stylistyki. Rozwiązaniem, które okaże się idealne w kuchniach i łazienkach, są płytki ceramiczne. W Białymstoku ich szeroki wybór można znaleźć w ofercie firmy Płytkownia specjalizującej się w sprzedaży płytek, ceramiki łazienkowej, armatury i ogrzewania. Przekonajmy się, jakie rodzaje ceramiki sprawdzą się najlepiej i zobaczmy, co sprawia, że jest ona tak popularna.

Co powinno się wiedzieć o płytkach ceramicznych?

Płytki ceramiczne powstają przez wypalanie specjalnych mieszanek wysokojakościowych glin wzbogacanych barwnikami i rozmaitymi substancjami mineralnymi, zapewniającymi im doskonałą trwałość oraz odporność na działanie wody, a także wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Na ściany zwykle wybierana jest glazura, a na podłogach układa się terakotę. Na obu tych powierzchniach sprawdzi się jednak doskonale również gres. Zaletą płytek jest możliwość dobrania odpowiedniej kolorystyki lub wzoru, a także sposobu wykończenia powierzchni, która może być błyszcząca albo matowa. Dostępne są też rozmaite faktury, w tym niezwykle wyraźne wzory przestrzenne. Warto też pamiętać, że płytki ceramiczne oferowane są w wielu rozmiarach od bardzo małych mozaik po płytki wielkoformatowe liczące kilkadziesiąt centymetrów.

Czemu warto stawiać na płytki ceramiczne?

Zaletą płytek ceramicznych jest ich wytrzymałość na działanie wody i wilgoci oraz efektowny wygląd. Pokryte nimi powierzchnie nie ulegają szybkiemu wycieraniu, są też łatwe w pielęgnacji. Co ważne, płytki mogą wytrzymać, nie zmieniając swych właściwości nawet kilkanaście lat.