Glazura to jeden z najbardziej delikatnych rodzajów płytek. Nie nadaje się do użytkowania na zewnątrz (nie jest mrozoodporna) ani jako wykończenie podłogi (łatwo ją porysować). Mimo to jest wciąż chętnie wybierana do aranżacji łazienek i toalet. I nic w tym dziwnego – w tych miejscach wspomniane czynniki jej nie zagrażają, a ogromny wybór produktów sprawia, że z glazury można tworzyć indywidualne, niepowtarzalne projekty.

Glazura na podłodze – czy to możliwe?

Część osób z pewnością zdziwiła się, czytając, że glazura jest zbyt delikatna do użytkowania jako pytki podłogowe. W sklepach budowlanych czasami można znaleźć glazurę podłogową, nawet w postaci wielkowymiarowych płytek. Rzeczywiście, płytki tego typu dla niewprawnego oka niczym nie różnią się od glazury. Tak naprawdę są to jednak płytki gresowe (o wiele mocniejsze od glazury), które po wypaleniu pokryto dekoracyjną warstwą. Mogą one więc perfekcyjnie imitować glazurę. 

Co wybrać?

Wybierając prawdziwą glazurę na ściany w łazience, warto kierować się oczekiwanym stylem aranżacji. Współczesna glazura do łazienki, zwłaszcza ta, oferowana w naszym sklepie w Białymstoku,  to nie tylko jednolite kafelki w standardowych wymiarach. To też płytki przypominające fragmenty mozaiki, te, w niestandardowych kształtach, a nawet modele z efektem 3D. W modnych aranżacjach często można zauważyć glazurę imitującą marmur lub też zestawioną z materiałami o kontrastowej fakturze – cegłą, kamieniem czy betonem. Gładką glazurę często zestawia się też z płytkami łazienkowymi imitującymi drewno, a nawet farbami łazienkowymi czy odpornymi na wilgoć tapetami. Płytki sprzedawane są również w kolekcjach pasujących do siebie kafelków gładkich, ze wzorem, ozdobnych listew, dekorów itp.