Gres to materiał, który coraz częściej zastępuje glazurę i terakotę. Produkuje się go z połączenia kaolinu, glinu, piasku kwarcowego, szamotu oraz skalenia, którą to mieszankę nazywa się kamionką szlachetną. Wypalany w temperaturze ponad 1200 stopni, gres cechuje się wysoką odpornością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na gorąco oraz mróz. Też nienasiąkliwy, a więc nie wchłania wody i niełatwo go zaplamić.

Gres wytwarza się w kilku odmianach:

  • gres techniczny – matowy, o jednorodnej strukturze i surowym wyglądzie, bardzo wytrzymały i antypoślizgowy,
  • gres szkliwiony – za sprawą warstwy szkliwa zyskuje błyszczącą powierzchnię, której uszkodzenia mogą być jednak widoczne,
  • gres polerowany – czyli techniczny gres szlifowany tarczą diamentową, lśniący i gładki, wymagający jednak impregnacji i nieco ostrożniejszego traktowania.

Aranżacja wnętrz z płytkami gresowymi

Płytki gresowe różnią się od siebie także formatem. Mogą być malutkie, o boku długim na centymetr lub dwa, albo naprawdę wielkie, nawet trzymetrowe. Kwadratowe albo podłużne, nawet tak bardzo, jak panele podłogowe. Mogą też imitować różne materiały – od wielu gatunków drewna, przez różne naturalne kamienie, po goły beton. Jak więc widać, gres wykorzystamy do aranżacji różnego rodzaju wnętrz. Od bardzo surowych i minimalistycznych, przez rustykalne, po te lśniące pałacowym przepychem.

Co istotne, gres nadaje się zarówno na podłogi, jak i na ściany, do łazienki i do salonu. Należy tylko dobrać odpowiedni gres do właściwego miejsca. I tak na przykład na łazienkową podłogę najlepiej nada się gres szkliwiony, jednak taki o nieco chropowatej, czyli antypoślizgowej fakturze. Ale już w pokoju dziennym lepsze wrażenie zrobią gładkie jak lustro płyty z gresu polerowanego. Za to ze względów praktycznych nie należy umieszczać gresu polerowanego na tych podłogach, które będą szczególnie intensywnie eksploatowane. W przedpokoju, na schodach i w pomieszczeniach gospodarczych lepiej sprawdzi się gres techniczny.