Czym powinna się cechować dobra glazura łazienkowa?
Urządzanie nowej łazienki najczęściej rozpoczyna się od zaplanowania w niej układu armatury, mebli i sprzętów. Kolejnym krokiem jest zazwyczaj wybór płytek. Glazura na ścianach powinna być nie tylko ładna, ale też funkcjonalna – dlatego przed jej zakupem warto upewnić się, jakie ma parametry. Co należy sprawdzić?
Parametry płytek łazienkowych
Jednym z najważniejszych parametrów płytek łazienkowych jest ich nasiąkliwość. Jeśli chodzi o ocieplane pomieszczenia domowe, może ona mieścić się w przedziale od 10% do 20%. Im jest niższa, tym lepiej. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, jeśli nie planujesz tradycyjnej kabiny prysznicowej, tylko np. prysznic typu walk-in. Płytki, które znajdą się na ścianach prysznica, będą często narażone na kontakt z wodą. Jeśli wybrana przez Ciebie glazura łazienkowa będzie wysoko nasiąkliwa, może okazać się, że w niedługim czasie będzie czekał Cię kolejny remont.
Wybierając płytki, sprawdź też, jaką mają twardość. Jest ona wyrażana zazwyczaj w skali od 1 do 10. Im wyższa wartość, tym lepiej. Płytki do wnętrza domu zazwyczaj cechują się twardością ok. 5-6.
Glazurę klasyfikuje się też ze względu na jej odporność na plamienie. W tym wypadku wyróżnia się 5 klas. Lepiej wybierać płytki bardzo odporne na plamienie (jak najbliżej 5 klasy), jednak jest to ważniejszy parametr w przypadku płytek kuchennych niż łazienkowych.
Czy właściwości antypoślizgowe są ważne?
W przypadku wyboru płytek na podłogę pierwszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest niewątpliwie ich antypoślizgowość. Płytki nie mogą stanowić zagrożenia. Wybierając glazurę na ściany, nie trzeba przykładać do tego aż takiej wagi, jednak warto mieć na uwadze, że płytki o większej chropowatości, w razie poślizgnięcia, umożliwią wsparcie się o ścianę.
Jeśli marzysz o glazurze gładkiej i z wysokim połyskiem, pomyśl, czy zamiast wykładać nią całego prysznica, nie lepiej w tym miejscu wykonać z tych płytek ciekawego dekoru, a większe aranżacje wykonać w suchych częściach łazienki.